Strona główna · Informacje podstawowe

Mysłowice kiedyś i dziś

wegiel

Historia Mysłowic zaczyna się, jak to zwykle bywa, dawno temu. Legenda mówi o imieniu Mysław, od którego pochodzi dzisiejsza nazwa miejscowości. Końcówka -ice dodana do imienia to stosunkowo powszechny zabieg, dlatego legenda może mówić prawdę. Mysłowice po raz pierwszy wzmiankowane są już w roku 1301 – nazwa ta pojawia się w księgach handlowych.

Przyjęcie praw miejskich przez Mysłowice to rok 1360. Od tamtego czasu miasto stanowiło miejscowość, która nie była szczególnie znacząca pod względem gospodarczym ani kulturalnym. Zmieniło się to w 1788 roku, kiedy otwarto pierwszą kopalnię węgla kamiennego. Od tamtego czasu miasto zaczęło się dynamicznie rozwijać, łączyć się koleją i szosami z Wrocławiem i innymi miastami, co sprawiło, że to niewielkie miasto jest w świetnej kondycji do dnia dzisiejszego.

20.02.2013. 17:58

Mysłowice - informacje podstawowe

Mysłowice to niewielkie miasto położone na Górnym Śląsku. Do niedawna nie było znane nigdzie w Polsce – było równie łatwo wspominane i zaraz zapominane, jak każde inne, niewielkie miasto przemysłowe. Dziś, choć w dalszym ciągu nie jest to metropolia, gdyż nie ma tam wiele więcej niż siedemdziesiąt tysięcy mieszkańców, wizerunek miasta jest nieco bardziej rozpoznawalny.

Oczywiście przyczynił się do tego OFF Festival. Dzięki temu w Polsce coraz więcej ludzi wie, że miasto leży w województwie Śląskim i że jest miastem powiatowym. Mniej dziwi fakt, że nazwa miasta pochodzi od starosłowiańskiego imienia Mysław, a przez miasto przepływa rzeka Czarna Przemsza. Na szczęście dla miasta i jego rozwoju coraz więcej ludzi pragnie samemu zapoznać się z Mysłowicami i jego tajemnicami.

13.02.2013. 14:06