Strona główna · Ciekawostki

Ciekawe informacje o Górnym Śląsku

śląsk

Nazwa Górnego Śląska kojarzy się nieodmiennie z przemysłem górniczym, wielkimi aglomeracjami miejskimi i konglomeratami kopalń. Nie odbiega to bardzo od prawdy, ale niezmiernie łatwo zapomnieć o tym, że miasta, które wyrosły na przemyśle, oferują wszystko to, co mogą oferować miasta uważane powszechnie za stolice kulturowe, zabytkowe i historyczne.

Jedną z ciekawostek na temat Górnego Śląska może być niezwykle charakterystyczny element kultury, jakim jest kuchnia śląska. Każdy amator kucharzenia doskonale wie, skąd pochodzą kluski śląskie czy też kiełbasa śląska. Inną dość endemiczną ciekawostką jest gwara śląska, która wywodzi się i istnieje wyłącznie tam; stanowi ona mowę niezrozumiałą dla postronnych i na tyle odrębną, że Ślązacy uważają się właściwie za odrębną nację na terenie kraju.

25.02.2013. 08:35

Ciekawostki o Mysłowicach

Mysłowice to miejscowość położona na Górnym Śląsku. Jest to miasto o niezbyt liczebnej ludności, którą stanowi niecałe sto tysięcy mieszkańców. Trudno dopatrywać się w Mysłowicach niesamowitych historii, choć przez miasto przetoczyło się z pewnością wiele burz i wiele zmian, ale jest kilka ciekawostek, które warto przypomnieć sobie, gdy będziemy wybierać się do tego miasta.

Jedną z nich jest oczywiście fakt, że to właśnie z tego miasta pochodzi niezwykle charyzmatyczny i oryginalny wokalista, założyciel zespołu Myslovitz, Artur Rojek. Rojek oprócz działalności w zespole poświęcił się także pracy w innych stworzonych przez siebie projektach, a także, co przyczyniło się niezwykle do promocji miasta, stworzeniu dorocznego festiwalu OFF Festival.

16.02.2013. 16:16